Please wait...
 
 • 1 misafir
 • 2 misafir
 • 3 misafir
 • 4 misafir
 • 5 misafir
 • 6 misafir
 • 7 misafir
 • 8 misafir
 • 9 misafir
 • 10 misafir
 • 11 misafir
 • 12 misafir
 • 13 misafir
 • 14 misafir
 • 15 misafir
 • 16 misafir
 • 17 misafir
 • 18 misafir
 • 19 misafir
 • 20 misafir
 • 21 misafir
 • 22 misafir
 • 23 misafir
 • 24 misafir
 • 25 misafir
Otellerden farkımız nedir
Emil Majkowski, CEO Apartmentsapart.com
Sık sık otellerde kalır mısınız?
Eğer kalıyorsanız, her zaman başlangıçta görünmeyen ufak rahatsız edici detaylara mutemelen aşinasınızdır. Beni yanlış anlamayın, rahatlığı ve oda servisi, büyük lobileri ve iyi restoranları nedeniyle otelleri severim, fakat bir süre sonra evdeki konfor ve rahatlığı özlerim. Sonuçta bir daire, kalan kişiye alışık olduğu her aktiviteyi konfor içinde yapabilmesi için özgürlük veren mükemmel bir yaşam alanı olmak üzere tasarlanmıştır.

Öyleyse kısa dönemli bir daire ve bir otel odası arasında ne farklar vardır? Hizmette ne gibi farklılıklar bekleyebilirsiniz? Gizli tuzakları nasıl önleyebilirsiniz? Bilgili ve daha iyi bir konaklama seçimi yapmak için ihtiyacınızı olan ip uçlarını vermeye çalışacağım
 
Bir otel odasinin ufak rahatsiz edici ayrintilari
Alt kattaki büyüleyici lobide girişinizi yaptırdınız ve odanıza doğru yola koyuldunuz. Belki yolunuzun üzerinde belboya bahşiş verdiniz. Ulaştığım zaman beni rahatsız eden ilk şey genellikle budur. Kendim yapmaktan tamamen mutluluk duyacağım küçük işler için görevlilere bahşiş vermeye zorlanmış hissederim. Herneyse, çok da önemli değil. Bir ya da iki euro. Zararı yok.

Sonra – bavulları açmak.
Genellikle kendi başına seyahat eden bir kişi için yeteri kadar gardrop alanı vardır, fakat eğer eşinizle birlikteyseniz ya da çocuklarınız da yanınızdaysa, gardrop bir kaç saniye içinde dolar. Çoğunlukla valizlerden yedek bir kullanım alanı olarak faydalanmam gerekir ve bu da onların sürekli olarak kullanımda olması, yerlerine kaldırılamaması anlamına gelir.

Bavullarınızı yerleştirdikten sonra ziyaretinizin amacına göre dolaşabilirsiniz, muhtemelen dışarı çıkıp etrafı görmek isteyeceksinizdir ya da toplantılarınız için yola koyulacaksınız. Eğer kendi başınızaysanız, internet kullanmak isteyebilirsiniz. Oteller konuklarını bu konuda yiyip bitirmeyi severler. İyi oteller erişim için günde 15 euroya kadar ücret alabilirler. Mobil telefonunuzun dolaşım tarifesi muhtemelen bundan da kötü olduğu için, bu durum sinir bozucudur. Kuşkusuz bazı yerler bedava internet hizmeti sunmaktadır fakat, önce bunu kontrol ettiğinizden emin olun.

Günün tadını çıkartmak için dışarıya çıkanlardansanız muhtemelen bir iki kadeh içmiş olarak gece geç saatte geri dönünce susuzluktan kavrulacaksınız. Susuzluğunuzu gidermek için tek seçeneğiniz cüzdan hafifleten minibar içinde bekliyor olacak. Son zamanların trendi, içindekilerden herhangi biri hareket ettirilirse ödenmesi gereken, bunun için sensörleri bulunan içi tamamen ücretli yiyecek içecekle dolu “bar buzdolabı”. Bu, sizin dolap içindeki saçmalıkları kalışınız süresince yolunuzdan çekip sandviçlerinizi saklamanız için yer açmanızı engellemek içindir.

Burada önemli bir nokta – neden gün boyunca dışarıdaydınız? Bu biraz şehri görmek ya da zorunlu işlerinizi tamamlamak içindi tabii ki fakat insanların otellerine geç dönmesindeki diğer bir neden buranın yaşamak için çok konforlu bir yer olmayışıdır. Yatakta TV izlemek kural olduğu zaman daha az lüks görünür ve misafirlerinizi bir otel odasına davet etmek, oturma odanızda eğlenmeye davet etmekten çok farklıdır. Ah bir kanepe, masa ve sandalyeler ne kadar da fark yaratabilir.

Sabah oldu, kalktınız ve hazırlanmaya başladınız. Of neden temizlikçi hep siz banyodayken kapıyı çalar?
Ne yapsanız? Kapıya çıplak olarak koşarsınız ya da duymalarını umarak çok yüksek sesle bağırırsınız. Her nasılsa bu genellike işe yarar...

Sizi bilmiyorum ama ben ne zaman otel kahvaltılarından yesem, belime her gün yeni kiloların eklenmesine eğilimli oluyorum. Eve döndüğüm zaman kendi tercihlerime kavuşuyorum ve kolestrol yüklü tost genellikle bunlar arasında yer almıyor.
Bir dairedeki farklar
Evet bunlar kişisel olarak otel odalarıyla ilgili sorunlarım. Bir de işin olumlu tarafına bakacak olursak, günlük olarak temizlenirler, fazla miktarda havluları vardır, genelde günün 16 saati oda servisi hizmetleri bulunur va lobiden diğer geçenlerle tanışmak için bir barı vardır. Eğer bir şehirde tek başıma bir gece kalmam gerekseydi, herhalde yine de bir otel odası kullanırdım.

Bununla birliktedaha uzun kalışlar ya da bir kişiden daha fazla kişi olarak konaklamalar için daireler hakettikleri yeri alırlar.
Farkları nelerdir?

Her şeyden önce: Sunum. Bir otel için rezervasyon yaptırdığınızda genellikle en güzel odanın resimlerini görürsünüz. Bir daire için rezervasyon yaptırdığınızda, gördüğünüz şey ile alacağınız şey aynıdır.

Giriş yapmak genellikle yakınlarda ya da aynı apartmanda bulunabilen ofiste yapılır. Tek gecelik konaklamalar için daire ofisten biraz uzaktaysa bu tarz bir giriş yapma işlemi biraz zor olabilir, bu nedenle böyle durumlarda dairenin ofise çok yakın olduğundan emin olun.

Oda servisi yoktur ve daha az hizmetçi servisi vardır!Biliyorum, biliyorum, fakat yerel markete kadar bir gezinti yaparak kendi mutfağınızdaki masrafın yalnızca bir kısmıyla size günlerce hızlı şekilde lezzetli yiyecekler hazırlamanız için gereken her şeyi alabilirsiniz. Restoranda 5 kişilik bir yemek kolayca 100 euroya mal olabilir.Daireler ekonomi demektir.Aynı şey temizlik için de geçerlidir. Daire sağlayıcıları sadece siz talep ederseniz ekstra bir ücret karşılığında temizlik yaptırırlar. Bu masraflarınızı düşük tutmanıza yardımcı olur.

Ekonomiden söz etmişken,daireler genellikle önemli ölçüde daha ucuzdur,özellikle birden fazla konuk için. Ve tasarrufunuz 4 kişilik gruplar ya da daha uzun kalışlar için gerçekten de artar. Ne kadar tasarruf edeceğiniz sizin konfor seçiminize bağlıdır. Eğer iki kişi bir yataklı kanepeyi paylaşmanızın sizin için bir sakıncası yoksa,, tek yatak odalı bir dairede dört konuk kalabilirsiniz,fakat iki yatak odalı bir daire bile, eşdeğer iki otel odasından çok daha ucuzdur. Tek bir dairedeki kalabalık gruplar için kişi başı fiyat, bir öğrenci yurdu fiyatına kadar düşebilmektedir.

Peki ya uygunluk? ?
H em iş adamları hem de aileler dairelerde bazı avantajlar bulacaktır. Bir dairenin oturma odasında özel bir iş toplantısı yapmak bir otel yatağında oturarak bunu yapmaktan çok daha kolaydır. Aileler ise iki ayrı otel odası yerine tabii ki tek bir dairede birlikte olmayı tercih edeceklerdir.Bir daire rahatlama, ekonomi ve eğlence için tasarlanmışsizin kendi yerinizdir.

Mahremiyet!
Otellerde izolasyonu zayıf ince alçıpan duvarlar yüzünden, gece geç saatlerde sıklıkla bebeklerin ağlama ya da *öksürme* seslerini ya da diğer gürültüleri duyarsınız.Daireler daha iyi izole edilmiştir.Ben asansöre doğru yol alırken resepsiyon görevlileri tarafından gözlenmek konusunda da biraz sıkılganımdır. Bir daire, binanın ortak alanlarında bile kim olduğunuzun bilinmediği, kendi yerinizdir.

Konfor.
Daha önce de anlattığım gibi,oteller bir şeylerinizi yaymaya gelince pek de kullanışlı değildir.Bir otel odasında bunu yapmayı denemek, pantalonunuza takılıp düşüp dişlerinizi komidine çarptıktan sonra nerdeyse kesin bir dişci ziyareti anlamına gelebilir. Eğer zamanınızı evde geçirmeyi planlıyorsanız boyut önem kazanır.
Ve güvenlik?
Siz ve eşyalarınız aslında kapınızı doğru şekilde kilitlerseniz bir dairede daha güvendedir. Her zaman kapınızı iki defa kilitleyin ve hiç bir sorunla karşılaşmazsınız. Otel koridorları ortak alanlardır ve bir hırsız için otel odalarının kapılarını açmak kolaydır.Ayrıca otel temizleme görevlilerinin de dürüst olduğunu ümit etmeniz gerekecektir.Geçmişte otel odalarında kaybolan kişisel eşyalarım olmuştu.
Size en uygun yeri bulmanizla ilgili tip uçlari
Sanırım konaklamanızdaki ana faklılıkları özetledim, fakat şimdi en önemli kısım geliyor. Eğer iyi bir otel ya da daire bulmazsanız deneyiminiz berbat olacaktır. Bu nedenle rezervasyon yaptırmadan önce işte aramanız gereken şeyler :

 • Engelli misiniz? Binaya erişimi ve asansörleri kontrol edin.
 • Eğer asansör yoksa hangi katta olacaksınız?
 • İnternete ihtiyacınız olacak mı? İnternet var mı? Ücreti nedir?
 • Sıcak hava beklentiniz var mı? Klimalı yerler arayın.
 • Konum. Arkadaşlara, eğlenceye ya da ulaşıma yakın. Merkezi bir yerde bulunacağınıza emin olun.
 • İnşaat işleri. Bölgede şu anda var mı? Kaçının.
 • Rezervasyon için bu websitesini kullanın. İnternet paranızı alıp kaçmak isteyen dolandırıcılarla doludur.
 • Dolandırıcı olduğu neredeyse kesin olan Western Union ile asla ödeme yapmayın.
 • Tek gece mi kalacaksınız? Dairenizin giriş yaptırma yerine uzaklığı ne kadar?

ApartmentsApart CEO