Korterid Brüssel. Majutus Brüssel.

 
BGN
Linn
Arrival
Departure
ööbimist
 • 1 külaline
 • 2 ööbimist
 • 3 ööbimist
 • 4 ööbimist
 • 5 ööbimist
 • 6 ööbimist
 • 7 ööbimist
 • 8 ööbimist
 • 9 ööbimist
 • 10 ööbimist
 • 11 ööbimist
 • 12 ööbimist
 • 13 ööbimist
 • 14 ööbimist
 • 15 ööbimist
 • 16 ööbimist
 • 17 ööbimist
 • 18 ööbimist
 • 19 ööbimist
 • 20 ööbimist
 • 21 ööbimist
 • 22 ööbimist
 • 23 ööbimist
 • 24 ööbimist
 • 25 ööbimist
 
Brüssel korterid have a 8,3 out of 10 point rating based on 4031 opinions.

Budapesti tutvustus

Turistid, kes otsivad Euroopa ilusamaid linnu, ei pea otsima kaugemalt kui Ungari pealinna. Ajalooline Budapest, mis asub Doonau jõe kallastel, meelitab sinna umbes 4,3 miljonit turisti aastas, olles nii 25 kõige populaarsema linna hulgas maailmas. Budapest on oluline linn, seda nii oma suuruse – see on üks suuremaid linnu Euroopa Liidus – kui ka selle keskse rolli tõttu nüüdseks kadunud Austria-Ungari impeeriumis. On palju põhjusi, miks turistid peaksid panema Budapesti oma soovide nimekirja.

Lugege veel...

Budapest lühidalt

Budapest asub Kesk-Ungaris ja on Doonau jõega kaheks jagatud. See oli algselt kolm eraldi kohta – Buda, Óbuda ja Pest – kuni linnad 1873. aastal ühendati. Suur osa Budapestist sai Teises maailmasõjas tugevalt kahjustada ja hooneid hävis ka sellele järgnenud kommunistliku perioodi jooksul. Suur osa kahjustustest kõrvaldati 1960–1980. aastate jooksul ning Buda loss ja Doonau jõe kaldad on nüüd UNESCO maailmapärandi nimekirjas.

Mida külastada?

Ungari pealinnas on mitmeid vaatamisväärsusi ja ajaloolisi kohti, kus puhkusekorterites viibivad külalised leiavad tegevust päevadeks. Peamiste vaatamisväärsuste hulka kuuluvad järgmised.

Ungari parlament - see hoone paistab Budapesti fotodel tõesti silma. 268 meetrit pikk uus-gooti struktuur ulatub tagasi 20. sajandi algusesse ja on Ungari suurim hoone. Hoone asub Doonau jõe kallastel ja tundub kõige muljetavaldavam hämaras või pimedal ajal, kui tuled põlevad. Külastajad saavad hoones nautida giidiga ekskursioone ja imetleda Ungari kroonijuveele.

Lossimägi ja Buda loss - see ajalooline loss asub lossimäel, mis on kilomeetri pikkune platoo, mis kõrgub üle Doonau jõe. Turistid saavad lossimäel nautida lummavaid vaateid ja loss ise on täis ajalugu.

Ooperimaja - Budapesti ooperimaja on laialdaselt peetud üheks kauneimaks ehitiseks Euroopas. See on ehitatud uusrenessanslikus stiilis ja selle akusitika on parimaid maailmas. Arhitektuurihuvilised võivad ooperimajas teha päevasel ajal giidiga ekskursiooni ja ooperiarmastajad saavad hea hinna eest nautida ooperi kvaliteetseid istmeid.

Doonau kruiis - ükski Budapesti külastus ei oleks täielik jõekruiisita Doonaul. Vaatamisväärsuste kruiisid väljuvad päevasel ajal, kuid broneerida saab ka õhtuseid kruiise koos õhtusöögi ja tantsuga. Neid, kellele meeldiks veeta terve päeva veel, võiks huvitada reis Doonau käänakusse, mis on eriti atraktiivne osa jõest Visegrádi linna lähedal.

Kuidas saada linna?

Budapesti on lihtne pääseda lennuki või rongiga. Budapesti rahvusvaheline lennujaam asub linnast vaid 16 km kaugusel, samal ajal kui paljud Euroopa pealinnad on linnaga otse raudteeühenduse kaudu ühendatud.

Millal külastada?

Parimad kuud Budapesti külastamiseks on peamiselt märtsist maini ja septembrist novembrini. Nii väldite kõige külmemaid ja kuumemaid kuid ning ka ülerahvastatud suve.

Kui plaanite reisi Ungarisse, siis soovitame teil ka pilk heita meie Budapesti rendikorteritele. Pakume kvaliteetset majutust linna kesksetes asukohtades, mis on sageli palju soodsamad kui hotellis peatumine.

Brüsseli lühitutvustus

Turistid jätavad sageli Brüsseli tähelepanuta, otsustades sihtkohtade nagu Brügge ja Gent kasuks, kuid Belgia pealinnas on palju enamat, kui esmapilgul näha. Brüsselis on kultuur, peen arhitektuur ja elegants, mida leidub ainult vähestes teistes linnades. Vahet ei ole, kas olete Brüsselis ainult mõneks ööks või veedate linnas mitu päeva, teil on kindlasti palju põhjuseid tagasi tulla.

Brüssel lühidalt

Brüssel on Belgia pealinn ja ühtlasi Euroopa Liidu pealinn. Linnale annavad tõelise kosmopoliitse elegantsi inimesed sellelt ja teistelt mandritelt, kes peavad seda linna oma koduks. Brüsselis elab umbes miljon inimest, lisaks sellele peatuvad seal paljud äri- ja diplomaatilistel eesmärkidel. Linn on samuti kasvav turismisihtkoht ning aina rohkem ja rohkem on inimesi, kes valivad Belgia pealinna oma lühikeseks või pikemaks puhkuseks.

Ärge laske end heiduta, kui Brüssel tundub liiga kallis; kuigi Brüsselis on selle staatuse tõttu tõusnud ka majutuse hinnad, on seda võimalik siiski külastada ka piiratud eelarvega. Üks viis seda teha on valida hotelli asemel puhkuseks lühiajaline rendikorter. Korterid on tavaliselt vaiksemad, turvalisemad ja odavamad kui sarnase kvaliteediga hotellid, muutes need ideaalseks peatuspaigaks taiplikele turistidele ja piiratud eelarvega ärireisijatele.

Mida külastada

Suur osa Brüsselist on tänu selle poliitilisele tähtsusele kaasaegne, kuid paljud selle linna tänavad on veel täis ajalugu. Tegelikult leiate sealt tõenäoliselt lummava segu vanast ja uuest ning olulised vaatamisväärsuses, sealhulgas:

Püha Miikaeli ja Gudula katedraal - see vana roomakatoliku stiilis katedraal pärineb 11. sajandist ja seda kasutatakse sageli olulisteks tseremooniateks nagu kuninglikud abielud ja riiklikud matused. Selle fassaad valmis 15. sajandil ja on gooti stiilis. Pikihoone taastati 1983. ja 1989. aasta vahel, taastades paljuski struktuuri endise hiilguse ja paljastades hästi säilinud originaalse romaani kiriku.

Brüsseli keskväljak - Brüsseli iidne linnaväljak pärineb 15. sajandist ja jääb turistidel harva külastamata. Paljud hooned ehitati 17. sajandi lõpul ja pakuvad ideaalset fotografeerimisvõimalust koos eri arhitektuuri- ja kunstistiilide harmooniaga. Keskväljakul on ka erinevaid kohvikuid ja restorane neile, kes vajavad kosutust.

Belgia kuninglikud kaunite kunstide muuseumid - kuningliku palee ja Brüsseli pargi juures asuvad kuninglikud muuseumid on tegelikult kaks eraldi muuseumit ühes hoones. Need on seotud ka Magritte’‘i muuseumiga, kus eksponeeritakse sürrealistliku kunstniku René Magritte’‘i töid. Muuseumikülastajad saavad tutvuda paljude töödega, alates iidsest kunstist koomiksite ja ultramodernsete taiesteni. Selles suures hoones on mitu korrust eksponaate, sealhulgas kaheksa maa-alust korrust!

Manneken Pis (Pissiv Poiss) - üks Brüsseli ebatavalisemaid vaatamisväärsusi on Manneken Pis - väike pronkskuju, mis kujutab alasti poissi pissimas purskkaevu. 61 sentimeetri pikkune praegune skulptuur on tegelikult koopia originaalist, mis paigaldati kõigepealt 17. sajandi alguses. Sellest ajast alates on seda kuju mitmel korral varastatud ning kuju kõige uuem versioon paigaldati kuukümnendatel.

Kuidas saada Brüsselisse?

Brüsselisse on lihtne jõuda tänu lähedal asuvale Brüsseli lennujaamale (Zaventem National) ning tänu sellele, et Brüssel on peamine raudtee sõlmpunkt. Rongivõrk laieneb ka lennujaama ja reis lennujaamast pealinna võtab umbes 20 minutit.

Millal külastada?

Brüsseli külastamiseks ei ole kunagi halb aeg. Linnas sajab siiski sageli vihma, nii et pakkige ootamatuste vältimiseks vihmamantel ja vihmavari kaasa. Paljud olulisemad festivalid nagu näiteks iirisepäev mais ja Ommegangi rongkäik juulis toimuvad soojematel kuudel. Kuid kui teile meeldivad pidulikud sündmused, siis peaksite kaaluma Brüsseli külastamist detsembris, et näha linna kuulsaid jõuluturge.

Kui soovite Belgiat külastada, siis soovitame teil ka pilk heita meie Brüsseli puhkusekorteritele. Pakume kvaliteetset majutust linna kesksetes asukohtades, mis on sageli palju soodsamad kui hotellis viibimine.

Rendi puhkusemajutus apartmendis Brüssel's. Peatu Brüssel'i apartmendis Brüssel'i hotell. Brüssel'i aparmtenthotellid pakuvad rohkem ruumi sama hinna eest

Vähem...
Apartments: 
Kõik meie online apartmendid on välja müüdud. Meie süsteemis on ka teisi apartmente, kuid me peame nende saadavust kõigepealt kontrollima enne Sinuga ühendust võtmist. Palun sisesta oma detailid siia:
Broneerimiskeskus
alates: 77 €
8/10 stars
7
Bourse 5
Allan , Suurbritannia
Overall level of finishing was better than other apartments and the bedroom was very well presented.
7,42/10
Bourse 5
Jos, Holland
Very central and convenient location, in the middle of a lot of city-buzz as the name says, but bedroom is really quiet except for a distant dove-cooing in the morning. The somewhat narrow bed can also be a bonus.
8/10
Bourse 5
Marwati, Singapur
The location of the apartment is good as it is very near to the Metro station. Also, there is quite a number of Halal food outlets that can be found within walking distance from the apartment. Besides that, tourist attractions are also nearby.
7,33/10
Bourse 5
Magdalena, Ameerika Ühendriigid
The apartment is very well maintained and a decent size, perfect for a short stay for 5 people. The kitchen is stocked well and the bathroom is very nice and clean. The wifi connections is nice and fast, 5 euro a day. Location is the best part, very central, 3 min walk to the square and any night life or restaurants. Supermarket is a block away. Very enjoyable overall!
9,67/10
Bourse 5
Daniela, Saksamaa
In general the appartment is nice and we liked to stay there.
5,58/10
Load more
alates: 77 €
8/10 stars
12
Bourse
Brigitta, Ungari
A lakás tágas, tiszta, a konyha még főzéshez is megfelelően berendezett. A nappali ablakából a tőzsde előtti tér élete kényelmesen figyelemmel kísérhető.
3,92/10
Bourse
Paul, Ameerika Ühendriigid
Apartment is in a convenient, very central location. The kitchen has everything one might need, and the living room is large. The TV even has a device that can play videos from USB sticks or SD cards.
8,83/10
Bourse
Vukasin, Serbia
Bourse apartment is perfectly located in the city center. The apartment was clean and very comfortable, and I felt really safe during my stay. I really liked that it had a fully equipped kitchen which really came at hand. I think it has been one of the best apartments I have stayed in.
9,67/10
Bourse
Chiara, Itaalia
Palazzina molto tranquilla, appartamento pulito; perfettamente in centro a Brussels, ottimo per visitare la città.
7,75/10
Bourse
Filippo , Iirimaa
Apart. Was new and very clean
8,17/10
Load more
alates: 77 €
8/10 stars
7
Bourse 3
Damaris, Hispaania
ALL WAS GREAT, ONLY CAN SAY THAT.
8,67/10
Bourse 3
Dominique, Saksamaa
Appartement très agréable (propre, confortable, lumineux, spacieux, bien situé) toutefois, l'équipement est quelque peu maigre : pas de porte manteaux, très peu de vaisselle, poubelle et support serviettes dans la salle bain.
9,17/10
Bourse 3
Susana, Hispaania
El apartamento está ubicado es un sitio formidable, enfrente de la Bolsa (Bourse), en el mismo centro, a dos minutos de la Grand Place y ocho o diez de la Estación Central. Abajo hay una parada de metro.Excelente ubicación, para moverse a conocer Bruselas y desplazarse a otros lugares de interés en tren. El apartamento está nuevo, amueblado con muebles Ikea. Hemos estado a finales de noviembre y la temperatura en el apartamento es estupenda, hace mucho calor, se agradece cuando vienes del frío de la calle el calorcito que hace en el apartamento, muy buena calefacción que tú mismo puedes regular.
7,08/10
Bourse 3
MONICA, Hispaania
Nos encantó el apartamento,todo, su ubicación céntrica, espacio, comodidad y luminosidad. Tal y como se describió y mostró en la WEB.Lo estoy recomendando a todos mis amigos.
8/10
Bourse 3
Lauren, Ameerika Ühendriigid
Everything in the flat was clean and modern and we really had no problems, but the location was definitely the best part--closely located to tourist locations and nightlife. I was a little worried that the flat didn't have air-conditioning, but it really wasn't a problem at all.
7,58/10
Load more
alates: 73 €
8/10 stars
10
Bourse 2
IRENE, Hispaania
Buenos días, Me gustó la amplitud del apartamento, el baño está equipado con bañera y ducha con lo que se pueden duchar dos personas a la vez, la cocina está bien equipada, tiene para de tranvía en la misma puerta, hay un supermercado y panadería en la esquina y sobretodo lo que más nos gustó fue la ubicación del mismo, está en el centro centro, se puede ir a todas partes andando incluso la estación central.
7,25/10
Bourse 2
Iris, Saksamaa
- The ease of formalities: The one of us who had to get the keys had a severe train delay, so she arrived on Sunday evening much later than expected. Calling the person in charge and making an appointment for getting the keys was very comfortable and friendly.
8,67/10
Bourse 2
Ruben, Ameerika Ühendriigid
It was quite the adventure getting to the room. The problems were on my end. I had difficulty trying to reach the office with the cell phone I had, it was a pre paid European phone and I did purchase a sim card for it. But I could not get it to connect. We proceeded to the office to check in even though we could not call. The office was not scheduled to open for another hour when we arrived but the staff was there and assisted us with allowing us to store our baggage until they were open. We chose to take a walk and see some quick sights. The sights were so amazing we took 4 hours instead of the 1 we needed. Our bags were secure the check in process was easy and the room was great.
9,33/10
Bourse 2
Valerie, Iirimaa
Location excellent. Accommodation lovely - clean, and newly decorated idea style.
9,83/10
Bourse 2
Dany, Prantsusmaa
L'appartement était très bien : grand, agréable, très proche du centre.
8,92/10
Load more
alates: 105 €
8/10 stars
14
Grand Place 4
Michiel, Holland
Nico appartment Good location Good service
7,92/10
Grand Place 4
KATIE, Suurbritannia
The space was fantastic and very clean.
6/10
Grand Place 4
Marcel, Holland
a very good point is the location of the apartment, really in the center of Brussels, great rooms, plenty of space.
6,42/10
Grand Place 4
Debora, Kanada
Grand Place 4 is very well located in the heart of downtown Brussels and therefore close to everything (tourist sites, restaurants, shopping). It provides easy access to both the metro lines and the Central train station. It is a very large apartment and was therefore very comfortable for our group of three and we felt very good value for the rate we paid.
7,25/10
Grand Place 4
rachele, Itaalia
l'appartamento è confortevole e spazioso.Molto comodo per girare tutto il centro della città.
7/10
Load more
alates: 77 €
8/10 stars
6
Grand Place
Paul, Prantsusmaa
Appartement très central mais très très bruyant. La literie n'est pas du tout confortable aussi bien au niveau du lit que du sofa. Le four ne fonctionnait pas et le micro onde est "capricieux". Il serait souhaitable d'avoir plus de vaisselle (nous étions 4 avec seulement 4 verres et 4 couverts, c'est un peu juste !).
4,55/10
Grand Place
Ariane, Luksemburg
The apartment was clean, modern, comfortable and very well located! Also I felt that is was well equipped with kitchen wear, appliances and TV/dvd player. The bed upstairs was very comfortable as well.
6/10
Grand Place
Norinne, Suurbritannia
The flat itself was nice-spacious and tastefully done.
5,33/10
Grand Place
Melanie, Suurbritannia
There was nothing we didn't like about our accommodation. It was brilliantly located - right in the heart of town, just round the corner from the Grand Place- it was spacious, modern, clean and very well-equipped. It was also very reasonably priced.
10/10
Grand Place
Sergiy, Ukraina
I liked that: 1) Appartments was clean. 2) Kitchen equipped with all necessary things 3) Appartment lookes the same as on web site
9,83/10
Load more
alates: 101 €
8/10 stars
8
Grand Place 2
Nurulhuda, Tšehhi
We stayed at apartment Grand Place 2. The apartment was very clean and have lots of natural light due to multiple beautiful windows. Layout was very modern and very comfortable for our family of 5. Location was fantastic - just right on the Brussels square (Grand Place) with lots of restaurants , bakeries, waffles shops etc. It's nice to just look down on the streets from the balcony and see the hustling and bustling of the city going on. Just a tip: There is no elevator in this building, even though apartment Grand Place 2 is on the second floor, there is still substantial amount of stairs to climb. So for elderly and people with lots of heavy baggage , it can be a bit challenging.
7,67/10
Grand Place 2
Emil, Poola
Great apartment in perfect location. One minute from Grand Place.
10/10
Grand Place 2
Paul, Ameerika Ühendriigid
The location of the appartment was great. Loved the atmosphere just outside the window, with street performers and general city life (not excessive but just what you woudl expect if you rented anywhere in a vibrante city). The arrangements were easy and the key pick up etc worked very well. We were a family of 5 with three children aged 14-10 and the apratment was just what we required.
8,67/10
Grand Place 2
DANIELA, Portugal
The location is fabulous. The living rooms awesome.
9,67/10
Grand Place 2
Claudia, Šveits
Die lage war einmalig. Mitten in der stadt. In der nacht hat einzig der nachtlärm des pubs manchmal gestört. Dies aber nur im schlafzimmer zur strasse hin.
6,75/10
Load more
alates: 104 €
8/10 stars
9
Grand Place 3
Bruno, Prantsusmaa
Appartement spacieux et très confortable Idéalement situé à deux pas de la Grand place Merci à toute l'équipe de ApartmentsApart Bruxelles pour leur sympathique collaboration A recommander sans hésitation !
10/10
Grand Place 3
Pernille, Taani
perfekt placering af lejlighed
8,25/10
Grand Place 3
Talaibek, Tšehhi
The location is very central, convenient for sightseeing.
4,75/10
Grand Place 3
Denis, Venemaa
The location is perfect. Close to city center. Very convenient kitchen. Good kitchen utensils.
9/10
Grand Place 3
Melanie, Suurbritannia
There was nothing we didn't like about our accommodation. It was brilliantly located - right in the heart of town, just round the corner from the Grand Place- it was spacious, modern, clean and very well-equipped. It was also very reasonably priced.
10/10
Load more
alates: 104 €
7/10 stars
5
Antoine
anne marie, Prantsusmaa
IL SERAIT MIEUX QUE LES COURRIERS SOIENT ADRESSES DANS LA LANGUE EXPRIMEE PAR LE CLIENT IDEM POUR LES COMMUNICATIONS TELEPHONIQUES sur place mes 2 interlocuteurs Sylvia et Andrei parlaient tres bien francais ; bon contact
10/10
Antoine
Diederik, Holland
Location of the apartment, its facilities and its spaciousness.
6,92/10
Antoine
ciro, Itaalia
l'appartamento è molto bello
7,92/10
Antoine
Michael, Andorra
We liked the convenience of the location and that the apt had a little elevator. It was clean, with new fixtures in the baths. The refrigerator, stove and hot water heater worked well. The fact that there was only one toilet in the apartment was something we were able to get used to and did not affect our enjoyment of the apt. It's best if two people do not take shower/bath at the same time because of water pressure. The temperature control in the apt worked well. We appreciated the helpfulness of the people in the Apartments Apart office. They arranged for our taxi when we were leaving early after our stay. Much appreciated.
8,42/10
Antoine
Adrian, Albaania
apartment location was superb, well kitted out, comfortable, clean, easy to book, reasonable price.
9,17/10
alates: 104 €
8/10 stars
9
Opera 202
Nicolas, Prantsusmaa
Nous avons passé un super séjour. Les appartements étaient vraiment top & propres. A refaire sans hésiter. Seul petit bémol : pas assez de vaisselles (saladier, verre, ...)
8,17/10
Opera 202
Jonathan, Suurbritannia
The apartment was perfect for my family - two adults and three children over the age of 11. It is centrally located and has easy access to all the main sites and loads of good restaurants. the underground car parking was very useful to have as well. the apartment was clean and well furnished and the beds were comfortable.
7,33/10
Opera 202
Riccardo, Itaalia
Bellissimo l'appartemento,spazioso e luminoso fornito di tutti i comfort e centrale.
8/10
Opera 202
Roger, Norra
Location and how clean the apartsment were.
7,17/10
Opera 202
Ludmilla, Bulgaaria
When I have meetings in Brussels I always stay in Opera apartments. I like very much the comfort and the nice atmosphere created by the modern design. The location is very good one as well.
9,67/10
Load more
alates: 106 €
8/10 stars
10
Opera 204
Nicolas, Prantsusmaa
Nous avons passé un super séjour. Les appartements étaient vraiment top & propres. A refaire sans hésiter. Seul petit bémol : pas assez de vaisselles (saladier, verre, ...)
8,17/10
Opera 204
ARTEMIOS , Kreeka
It was a beautiful and convenient apartment in the center of the city that I recommend it to any future visitor of Brussels.
7,08/10
Opera 204
CRISTINA , Holland
Location is great and the apartment was really comfortable.
8,67/10
Opera 204
Daniel, Hispaania
the location, layout of the apartment, cleanliness of the apartment and how well equiped it was.
9,83/10
Opera 204
LEBINH, Suurbritannia
Opera 2 and Opera 3 were located next to each other which was perfect for a group of a friends travelling together. Both apartments were spacious, very modern, clean and in a fantastic location. It has 2 bathrooms and a well equipped kitchen (which we didn't have any chance to use as there are such great restaurants around town). One great thing is that the apartments had underground parking which was very convenient if you have a car. We thoroughly enjoyed our stay there and would definitely recommend these apartments.
9,83/10
Load more
alates: 111 €
8/10 stars
13
Opera 205
Virginie, Prantsusmaa
Chambres près des rues, bcp de bruits la nuit. On a pas très bien dormi
6,33/10
Opera 205
Silvia, Belgia
L'appartamento Opera3 è bellissimo,molto spazioso,luminoso, attrezzatissimo,molto pulito e ben tenuto. Le mie due amiche ed io ci siamo trovate veramente bene.
8,83/10
Opera 205
Ekaterina, Venemaa
Nice place to where I'd come back. Good location
8,08/10
Opera 205
Rosalyn, Suurbritannia
Lots of room. Light and bright. Perfect city centre location.
7,17/10
Opera 205
Sonia, Suurbritannia
The Opera 3 apartment is modern, clean and there is lots of space. It has a full kitchen, two separate toilets and two bathrooms, one with a shower and the other with a bath. My two sisters, one of their daughters and myself stated for one night and we wished it could have been longer. The apartment is in an ideal location, walking distance of the new and old town, next to a metro and has underground car parking, which cost 12 euros for the one night. There is also a cinema just round the corner. We were given two sets of keys which is good because one of my sisters wanted to go to an art gallery and the rest shopping. As we had been given a key to get into the garage car parking, we made are way up to the apartment on the second floor and got the keys of the cleaner. And when leaving the apartment, alhough a little more tricky if you have a car, all the keys are left on the dinning room table and you just shut the doors behind you as you leave the building. Would definately stay again, for longer the next time.
8/10
Load more
alates: 109 €
8/10 stars
13
Opera 302
Kristy, Austraalia
Very close to all the tourist attractions very clean and modern.
6,08/10
Opera 302
Thomas, Holland
I loved the apartments! They were spacious and very well located in the center of Brussels. I stayed with a group of 15 persons and we all loved it. There is a beautiful little bistro right across the street which has the best goatsiecheese sandwich in Brussels! And the Lemonparty ice-tea was to die for! We can definitely recommend the bistro Intermezzo just across the street. Brussels is a very nice city and we will definitely come back some day!
7,33/10
Opera 302
Jim,
Nice clean and big appartment, with 2 bathrooms and a fully equipped kitchen. All the bed sheets, pillows and towels where included. Very nice view from the balcony to the opera, and really situated in the central area of Brussels.
8,83/10
Opera 302
Tatiana, Holland
Very nice appartment, specious and clean. Everything you need is there! In the center of the city.
9,33/10
Opera 302
Jose Antonio , Hispaania
apartamento muy amplio y comodo
7/10
Load more
alates: 107 €
8/10 stars
5
Opera 303
MARIA, Itaalia
posizione centralissima per muoversi a piedi nel cuore della città. Splendida visuale su Opera
8/10
Opera 303
Francesco , Itaalia
Nice location in the exact center of Bruxelles,in place de la monnaie,just between the shopping street rue de neuf and the beautiful Grand Place;we rented 2 apartments,Opera 5 and Opera 6 and we had a nice stay. The corridor of the building faces the Monnaie shopping center which is really cool.Rooms are quietand clean
9/10
Opera 303
Jesse, Holland
When walking in the hallway from the elevator to the apartment, we already transformed into a relaxation mode. Very nice, tasteful and modern surroundings. The apartment was very spacious and had two separate toilets and a large bathroom. If besides the two bedrooms you want to use the living room as a third bedroom, the others won't have to go through the living room to get to a toilet, so even some privacy in there is guaranteed, which is nice. The two balconies with two large window doors were great too. If you closed them, you couldn't hear the busy streets anymore.
8,67/10
Opera 303
ADRIAN, Hispaania
Ideally located. Spacious, functional and comfortable. Well served, the metro station very close. Good cuisine in its surrounding
8,33/10
Opera 303
David, Hispaania
Ha estado todo muy bien en general buenas instalaciones buenas calidad y sobre todo excepcional ubicacion
4,67/10
alates: 112 €
8/10 stars
9
Opera 304
Jaime, Hispaania
The apartment was pretty big, and the location was excellent, within 10 min. walking distance of the Grand Place, Cathedral and many other landmarks. Everything was very clean, and it took only 10 minutes to get our key from the staff.
9,5/10
Opera 304
K Y, Suurbritannia
Our stay at the apartment was great! The apartment itself well furnished, well decorated, modern, clean and spacious. It is very well loacted, walking distance to La Grande Place. We will definitely recommned this place.
10/10
Opera 304
Francisco, Hispaania
Los apartamentos están en buena ubicación, cerca del centro ciudad, Gran Plaza......... Metro......, buen edificio, buen mobiliario, buenas instalaciones, baños, aseos,.....
5,67/10
Opera 304
RUSSEL, Suurbritannia
Large modern and inexpensive, very centrally located. The pick- up- keys office close to the apartment.
6,42/10
Opera 304
Geronimo, Hispaania
El apartamento es magnífico, muy grande, muy cómodo y muy limpio. La situación fantástica, a cuatro calles de la Grand Place. La atención del Staff muy buena, tuvimos un problema con la iluminación y extracción de humos de la campana de la cocina y nos lo arreglaron en 30 minutos. Lo único malo són los ruidos de la calle por la noche, ya que es muy céntrico, que nos llegaron a despertar más de una vez(gente joven de fiesta)y que el menaje de la cocina es muy escaso: una olla, un cazo y una sartén, para lo grande y muy bién equipado que está el apartamento es realmente pobre.
9,67/10
Load more
alates: 108 €
8/10 stars
12
Opera 305
halgand brigitte, Prantsusmaa
Appartement très spacieux, très propre, décoré avec goût, à proximité immédiate de la Grand Place. Nous recommandons cet appartement
9,17/10
Opera 305
julie ,
Appartement bien situé, calme, spacieux, propre
6,25/10
Opera 305
Maria, Itaalia
Location was excelent The apartment was very spacious and very clean A big terrace A perfect place to stay Very good prices
9,5/10
Opera 305
SA, Lõuna-Aafrika Vabariik
What a wonderful stay we had in opera 7. A modern spacious apartment with a lovely kitchen. Too bad we were out and about most of the time. Would have liked to just stay in a day and relax. Maybe next time!
8,83/10
Opera 305
Ryanke, Holland
Apartments looked really nice. Parking under de building
6,75/10
Load more
alates: 81 €
8/10 stars
16
Opera 401
david, Prantsusmaa
l'appartement est parfait. Très bien situé au coeur de Bruxelles, il est bien équipé et très agréable. Seul regret, la rue est très bruyante et par malchance, il y a eu des travaux en bas de l'immeuble dès 6 h 45. Un peu trop tôt pour nous.
8,33/10
Opera 401
Varvara, Venemaa
I liked EVERYTHING about this apartment and people who work at the office! AMAZING location, can't imagine better place to stay in Brussels, Big and fool of light apartment with huge windows, wireless internet and extremey friendly stuff. I'm sure I will be staying at apartmentsapart each time I'm in Brussels. THANK YOU SO MUCH!
9,83/10
Opera 401
Kerry, Belgia
Good staff, responded to enquiries very quickly and politely.
7,58/10
Opera 401
Francesco , Suurbritannia
The flats are in wonderful positions, they are clean, and furnished of all the key appliances.
6,73/10
Opera 401
Dennis, Suurbritannia
The apartment was very well appointed. The kitchen was excellent - I especially liked the fact that you had left a few items, presumably from other occupants, such as salt & sugar, which made catering a little easier. The supply of linen was excellent, including bedding. The location was perfect - we came for the opera, which was just on the opposite corner, and very good eating places, shops, and the underground were right there.
9,5/10
Load more
alates: 111 €
8/10 stars
12
Opera 403
Anthony T H , Suurbritannia
It was surely a very good value for money. The conditions and the locations of my apartment was perfect for sightseeing and shopping purposes.
7,17/10
Opera 403
Anton, Venemaa
Мне и моей семье понравилась квартира в которой мы остановились в Брюсселе(опера 9) Отличное расположение и сам дом. Могу рекомендовать эту канторку смело, сам тоже буду пользоваться. Одназначно лучше любого отеля.
8,42/10
Opera 403
JAUME , Hispaania
Nos gusto el apartamento y su situación. Estuvimos en apartamentos Opera de Bruselas, muy bien situado delante del Teatro de la Monnai, a escasos 5' minutos a pie de la Grand Place. El apartamento es muy amplio, confortable, limpio y equipado.
7,83/10
Opera 403
Ian, Ameerika Ühendriigid
This was a fantastic apartment, very spacious and very nicely appointed in a modern, European style. The location was absolutely perfect -- close to the Grande Place, shopping, restaurants, metro, train station. The kitchen had ample utensils and the furniture was quite comfortable. The view wasn't great -- but partly because the square in front of the opera house is being refurbished; eventually it should look nice.
8,5/10
Opera 403
Alicia, Hispaania
El apartamento era precioso, muy, muy centrico. Con mucho espacio. Hacia mucho frío en la calle y el apartamento estaba super calentito. El chico que nos atendió en el check in muy amable. 100% recomendable. La cocina muy equipada.
9,17/10
Load more
alates: 108 €
8/10 stars
8
Opera 404
anne, Belgia
Le logement est idéalement situé, très vaste, très propre. Nous laissions les enfants rentrer en toute tranquillité, le quartier étant bien fréquenté. N.oubliez par contre pas vos boules quies...
7,67/10
Opera 404
Thomas, Holland
I loved the apartments! They were spacious and very well located in the center of Brussels. I stayed with a group of 15 persons and we all loved it. There is a beautiful little bistro right across the street which has the best goatsiecheese sandwich in Brussels! And the Lemonparty ice-tea was to die for! We can definitely recommend the bistro Intermezzo just across the street. Brussels is a very nice city and we will definitely come back some day!
7,33/10
Opera 404
Lynda, Kanada
I was very pleasantly surprised with the friendliness of the staff in Brussels, the spaciousness of the apartment and excellent location. We are a family of four, with two teenagers, and had plenty of room. Plus, we could walk to central places very easily. Shower had ample water pressure and the appliances worked fairly well. Kitchen had basic pots and pans, but sufficient for a few meals. We could have used a few more utensils.
7,17/10
Opera 404
Martin,
Nice light and airy rooms. Plenty of space
7,67/10
Opera 404
ROMANA, Itaalia
The location was great, since the apartment was very close to the Grand Place, the Cathedral, the Metro and all the possible bars and restaurants.
9,83/10
Load more
alates: 108 €
8/10 stars
11
Opera 405
Olivia, Saksamaa
My friends and I loved the Appartment at Opera Residences in Brussels - large, well equiped, clean and very centrally situated! It is a very good option when travelling with a group or family. Moreover the price and quality ration are very good - especially compared with central hotels.
9/10
Opera 405
Daniel, Hispaania
the location, layout of the apartment, cleanliness of the apartment and how well equiped it was.
9,83/10
Opera 405
Heather, Suurbritannia
The apartments were very clean, well equiped and very central. We had plenty of room and did not feel cramped. It was really good to have 2 toilets as in one of the napartments we had 6 adults.
7,92/10
Opera 405
Albert, Prantsusmaa
Le bruit nous a dérangé tard le soir jusqu'à plus d'1h du matin. Le double vitrage des fenêtres donnant sur la rue n'était pas efficace.
6,08/10
Opera 405
Muhammad, Holland
the apartment was really nice
6,33/10
Load more
alates: 75 €
8/10 stars
9
Opera 501
Irina, Iirimaa
We didn't encounter any problems.
10/10
Opera 501
Dmitry, Venemaa
Location, separate bedroom, underground parking. Modern clean building. Kitchen equipment.
9,17/10
Opera 501
Christopher, Ameerika Ühendriigid
The check-in process was pretty quick and easy, and the people who worked there were helpful and friendly. The location of the apartment, however, is what really stood out - right in the heart of Brussels, near everything one could want when visiting that city. Truly a perfect location.
7,25/10
Opera 501
Gregor, Austria
Great location, and the apartment has a nice interior. Friendly people at the office.
9,33/10
Opera 501
Annick, Prantsusmaa
the appartment is well placed next Grand Place
7,25/10
Load more
alates: 107 €
8/10 stars
15
Opera 502
Bruno, Itaalia
the location
6,67/10
Opera 502
Jessica, Suurbritannia
We love Brussels! and the appartment was excellent - great location literally round the corner from the Grand Place and right next to a metro stop meaning we could go everywhere very easily - there is also an amazing aray of shops including a Pauls Patisserie very close by (yum yum!). We would recommned ApartsmentApart especialy Opera 13 as great value for money for our v-large family of 6! One improvement would be a washing machine but appart from this perfect! Thank you!
9,67/10
Opera 502
MARIA BEGOÑA, Hispaania
APARTAMENTO MUY BIEN SITUADO A UNOS 5 MINUTOS ANDANDO DE LA GRAND PLACE. HAY VARIOS SUPERMERCADOS CERCANOS.ESTA DECORADO CON GUSTO MUY NUEVO Y LIMPIO.
6,33/10
Opera 502
Zoe, Suurbritannia
Lovely spacious open plan apartment. Fantastic location. Great views from the balcony. Comfortable beds and good furnishings. Good range of equipment in the kitchen (although no wine glasses!).
7,42/10
Opera 502
Thomas, Holland
I loved the apartments! They were spacious and very well located in the center of Brussels. I stayed with a group of 15 persons and we all loved it. There is a beautiful little bistro right across the street which has the best goatsiecheese sandwich in Brussels! And the Lemonparty ice-tea was to die for! We can definitely recommend the bistro Intermezzo just across the street. Brussels is a very nice city and we will definitely come back some day!
7,33/10
Load more
alates: 109 €
8/10 stars
15
Opera 503
Elijah, Suurbritannia
Good space and seperate shower and bath
8,08/10
Opera 503
Alessandro, Itaalia
La posizione dell'appartamento è decisamente centrale e strategica. L'affaccio è sul teatro dell'Opera e dista pochi minuti dalla Grand Place. Praticamente adiacente alla fermata della Metro, consente di raggiungere i principali luoghi di interesse della città. Nei dintorni è possibile trovare supermercati, locali di vario genere e ristoranti aperti fino a tardi. L'appartamento è inoltre ben climatizzato. Lo consiglio senza ombra di dubbio sia per coppie, che per famiglie o gruppi di amici.
6,25/10
Opera 503
Tanveer, Andorra
The opera 14 was a large , clean, fully equipped and very comfortable apartment. All necessities were provided. Excellent location, old town and tourist areas all by foot. Train and bus stations just few meters. Restaurants and supermarket were all nearby. Good panoramic views from the balconies.
6,58/10
Opera 503
Angel Luis, Hispaania
Los apartamentos están en buena ubicación, cerca del centro ciudad, Gran Plaza......... Metro......, buen edificio, buen mobiliario, buenas instalaciones, baños, aseos,.....
5,67/10
Opera 503
Amanda, Suurbritannia
Great space, beds were comfortable and fully equipped
8,08/10
Load more
alates: 82 €
8/10 stars
8
Antoine 2
Francesca, Itaalia
The apartment was bigger than I had expected looking at the photos on the website and it was sufficiently equipped for a short stay. The location is simply perfect, right at the heart of Brussels, however the apartment is not noisy at all.
8,08/10
Antoine 2
GÜZÝN, Türgi
We stayed in Antoine 2... location was very good...clean...rooms were warm...comfortable...near the grand place (grote markt)...I really recommend this hotel
7,5/10
Antoine 2
Johanna Bouw Rijlaar, Holland
The location was very goor. The beds were good.We have had nice time in Brussel
6,5/10
Antoine 2
Eric, Šveits
Parfait, comme sur les images
7/10
Antoine 2
Albert, Holland
The apartment was situated really good and was quiet and inviting.
6,25/10
Load more
Redo search in map
Switch To Map/Photo View
Go to apartment details
Please wait...